21.03.2019
POWITANIE WIOSNY W ARCE
Tradycją już jest, że pierwszy dzień wiosny w naszej szkole to Dzień Samorządności, podczas którego symboliczną władzę nad placówką przejmują uczniowie.
Tak też było w tym roku, Pani Dyrektor Agnieszka Pieniążek oraz Pani Dyrektor Beata Bajkiewicz oddały klucze do szkoły w ręce członkiń Rady Samorządu Uczniowskiego a same na całe 2 godziny lekcyjne z radością zasiadły do szkolnych ław. We wszystkich klasach lekcje prowadzone były przez uczniów, "nowi nauczyciele" doskonale przygotowali się do zajęć, stosując różnorodne metody i formy pracy :).
Drugą częścią obchodów pierwszego dnia wiosny był Szkolny Konkurs Talentów. Prowadzenie i jury było w rękach gwiazd znanych ze szklanego ekranu :) Każda klasa przygotowała niepowtarzalny występ a sędziowie mieli ogromny problem z werdyktem.
Zwycięzcy w kategorii klas 1-3:
I miejsce: klasa 3a
II miejsce: klasa 2 c
III miejsce: klasa 1b
Zwycięzcy w kategorii klas 4-5:
I miejsce: klasa 5b
II miejsce: klasa 4c
III miejsce klasa 5a
Uroczystość przygotowali członkowie rady Samorządu Uczniowskiego wraz z nauczycielami i uczniami klasy 5a.
Prowadzenie:
Laura Deszczka
Natalia Jarzynowska
Szymon Andruszak
Kacper Szeliga
Maria Wójtowicz
Jury:
Iwona Borowik
Samuela Kruk
Kacper Szeliga
Konferansjerzy:
Karol Łygas
Gerard Gozdecki
15.03.2019
DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA
Zielony piątek ze Świętym Patrykiem
W piątek 15 marca zielony kolor opanował naszą szkołę. Uczniowie uczcili Dzień Świętego Patryka zielonym strojem oraz dekoracją szkoły. Od rana towarzyszyła nam irlandzka muzyka. Odbyło się losowanie koniczynki, jednego z symbolu Irlandii. Szczęśliwcy, którzy trafili na czterolistną otrzymywali w nagrodę złotą monetę.
Irlandzki skrzat Leprikon, udostępnił nam swój kociołek, aby uczniowie trenowali rzut monetą do słynnego garnka. Uścisk dłoni skrzata lub moneta to nagrody za celny rzut.
Odbył się również konkurs na najpiękniejsze nakrycie głowy dla Leprikona. W szkole zaroiło się od ozdobnych kapeluszy, czapek a nawet opasek. Skrzat miał w czym wybierać.
Oto wyniki konkursu pt. „Nakrycie głowy Leprikona”:
Kategoria klas I-II
Gabriela Adamczyk Ia
Natalia Kowalik IIc
Filip Gąsiorowski Ib
Wyróżnienie:
Aleksander Krzywiński Ib
Miłosz Tarnowski Ib
Krzysztof Bochen Arka Nasz Dom
Patryk Olech Arka Nasz Dom
Kategoria klas III-V
Igor Komosa IVb
Julia Aleksiejuk Va
Patryk Stempkowski Va
Wyróżnienie:
Hanna Paterek IVc
Oliwia Giza IIIb
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie. Dzięki Wam irlandzki skrzat ma zapas kapeluszy na cały rok. Może w przyszłym roku zadbamy o resztę garderoby?...
12.03.2019
12 MARCA - DZIEŃ MATEMATYKI
Uczniowie szkoły "Arka" szczególnie obchodzili matematyczne święto czyli Dzień Matematyki, który
w tym roku przypadł na 12 marca. W życiu potrzebna jest matematyka, jest ona wszędzie i można się jej nauczyć . Doceniając znaczenie tej dziedziny nauki, panie prowadzące zajęcia z koła matematycznego przygotowały konkurs matematyczny "Mały Matematyk". I etap konkursu przeznaczony był dla wszystkich uczniów klas I-III. Konkurs przygotowały: p. Monika Forysiuk, p. Małgorzata Łuć oraz p. Katarzyna Polna. Po sprawdzeniu i ocenieniu do II etapu zakwalifikowało się po 5 osób z klas I, II i III.
Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
KLASY III
I miejsce - Wojciech Branecki klasa IIIa
II miejsce - Jakub Kołodziejczyk klasa IIIa
III miejsce - Joachim Kolenda klasa IIIb
Wyróżnienie: Kacper Gardias klasa IIIa oraz Kacper Barszczewski klasa IIIb
KLASY II
I miejsce - Julian Polak klasa IIc
II miejsce – Szymon Gozdecki klasa IIb
III miejsce - Błażej Koguciuk
III miejsce - Lena Michniewicz klasa IIa
Wyróżnienie: Hubert Górnik klasa IIa
KLASY I
I miejsce - Nikola Oszust klasa Ia
II miejsce – Gabriel Chmiel klasa Ia
III miejsce - Gabriela Duda klasa Ib
Wyróżnienie: Jan Nafalski klasa Ib i Kai Hawkins klasa Ib.
Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki, które wręczyła Pani Dyrektor.Najlepsi będą zmagali się z zadaniami matematycznymi w międzyszkolnym konkursie pt.”Planeta Liczb „,który odbędzie się 29 kwietnia 2019 r. w SP nr 4 w Chełmie.
ŻYCZYMY POWODZENIA
09.03.2019
WYCIECZKA NA MADAGASKAR
Jak wygląda życie malgaskich dzieci? Co jedzą i jak się uczą? Czym się bawią i dlaczego muszą pracować? To tylko niektóre z pytań na które odpowiadał uczniom klas trzecich zaproszony przez nich gość pan Radosław Jarecki. Pan Radek pracował jako świecki misjonarz Misyjnego Zgromadzenia Ducha Świętego
w Mampikone na Madagaskarze. Zajmował się m.in. nauczaniem malgaskich dzieci oraz organizacją pomocy rzeczowej. Na spotkaniu z uczniami Arki opowiadał o życiu tamtejszej społeczności, a w szczególności dzieci. Zaprezentował nakręcone w czasie pracy misyjnej filmy, zdjęcia oraz pamiątki, przybliżając w ten sposób kulturę Malgaszy. Przekonywał o wartości pomocy lokalnej społeczności. Zachęcał uczniów do angażowania się w różne akcje charytatywne m.in. do wspierania Hospicjum im. ks. Malinowskiego w Chełmie. Odpowiadając na apel swojego gościa uczniowie zorganizowali zbiórkę darów rzeczowych, które zostaną przekazane potrzebującym. Wszak każdy może być misjonarzem na miarę swoich możliwości.
08.03.2019
DZIEŃ KOBIET 8 MARCA
DZIEŃ KOBIET W ARCE
”…Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny
I to jest prawda, to jest fakt: dziewczęcy urok, wdzięk i takt...”
…Tak słowami piosenki Andrzeja Rosiewicza 8 marca w Dzień Kobiet, prawdziwi dżentelmeni z Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii
i Języków Obcych ARKA w Chełmie witali wszystkie kobiety. Chłopcy prezentując układ taneczny, „porywali” damy do tańca. Młodzi mężczyźni ugościli tego dnia wszystkie kobiety
w „dobrym smaku” serwując im „bomby witaminowe” zawarte w świeżych owocach.
Oby więcej takich pozytywnych dni w naszej szkole!!!
04.03.2019
ORDER UŚMIECHU
Spotkanie z Panem Marianem Lackowskim- KAWALEREM ORDERU UŚMIECHU
Dnia 4 marca 2019 r. zaszczycił nas swoją obecnością Pan Marian Lackowski - Kawaler Orderu Uśmiechu . Pan Marian otrzymał ORDER UŚMIECHU -międzynarodową nagrodę przyznawaną dorosłym, którzy niosą dzieciom radość. Tym samym dołączył do grona Kawalerów Orderu, wśród których można wyróżnić np. Jana Pawła II, Matkę Teresę
z Kalkuty. Tego dnia Pan Marian spotkał się z uczniami klas III. Opowiedział dzieciom
o sobie, swojej wieloletniej działalności oraz o tym , w jaki sposób został uhonorowany Orderem Uśmiechu. Z wielkim wzruszeniem opowiadał chwilę, kiedy otrzymał to niezwykłe wyróżnienie. Uczniowie z podziwem oglądali Order Pana Mariana. Na zakończenie dzieci podziękowały gościowi za przyjęcie zaproszenia i przybycie do szkoły. To było niezapomniane spotkanie dla całej społeczności szkolnej.
01.03.2019
WYCIECZKA UMCS LUBLIN
I Ty też możesz zostać Skłodowską! – pod takim hasłem uczniowie klas IV i V w piątek 1 marca, odwiedzili Uniwersytet Dziecięcy przy Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Podczas pobytu zwiedzili najważniejsze punkty uniwersytetu, m.in. salę senatu UMCS na 15 piętrze rektoratu oraz reprezentacyjne aule na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki. Uczestniczyli także w warsztatach matematycznych i zwiedzili Muzeum Zoologii. Następnie wybrali się na zajęcia akrobatyczne w parku trampolin „Strefa Wysokich Lotów”. Relację
z wyjazdu prezentujemy na zdjęciach.
27.02.2019
WARSZTATY Z RODZICAMI
We środę 27 lutego 2019r. w naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Poznaj Arkę swojego dziecka”. Tematem naszego kolejnego spotkania była współpraca fizjoterapeuty z rodzicami oraz komunikacja rodzica z dzieckiem. Celem zajęć było ukazanie sposobów współpracy fizjoterapeuty i rodzica oraz komunikacji rodzica z dzieckiem. Podczas zajęć rodzice sprawdzili swoje umiejętności komunikacyjne poprzez wykonywanie określonych zadań. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy na kolejne spotkania!!!
22.02.2019
AKTUALNOŚCI SZKOŁA ARKA- SZKOŁA ARKA NIEPODLEGŁĄ
Niepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych ARKA w Chełmie zdobyła Certyfikat „SZKOŁA NIEPODLEGŁEJ”
Dnia 9 lutego br w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie odbyła się uroczysta Gala Konkursu zorganizowanego przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, dla szkół, które zdobyły miano „Szkoły Niepodległej”.
Szkoła Niepodległej – to konkurs dla szkół zorganizowany przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, który objęło swoim patronatem Ministerstwo Edukacji Narodowej. Konkurs „Szkoła Niepodległej” trwał od 1 września 2017 do końca grudnia 2018 roku.
Zaszczytne miano „Szkoły Niepodległej” nadane zostało 215 placówkom spośród kilkudziesięciu tysięcy w całym kraju,
w tym tylko dwie z Chełma, które zrealizowały wszystkie 7 zadań. Konkurs był długofalowy i angażował zarówno uczniów, jak i społeczność lokalną. Należało wykazać się konsekwencją oraz wytrwałością. Laureaci konkursu zostali zaproszeni na specjalną Galę, podczas której wręczono imienne certyfikaty, pamiątkowe tablice oraz zestawy książek i kalendarzy.
W uroczystości uczestniczyło ponad 300 osób – Dyrektorów, Nauczycieli i uczniów wyróżnionych szkół, wojewódzkich Kuratorów Oświaty oraz zaproszonych gości. Uroczystą Galę Szkół Niepodległej rozpoczęła konferencja historyczna pod przewodnictwem Marszałków Sejmu i Senatu – Pana Marka Kuchcińskiego i Pana Stanisława Karczewskiego, którą uświetnił swoją obecnością Premier Mateusz Morawiecki. Naszą szkołę reprezentowały Pani Dyrektor Agnieszka Pieniążek i Pani Wicedyrektor Beata Bajkiewicz.
Uczestnicy uroczystości wzięli udział w otwarciu wystawy z okazji rocznicy Sejmu Ustawodawczego 10.02.1919 r., gdzie powstało także pamiątkowe zdjęcie wszystkich obecnych laureatów.
Galę wręczenia nagród rozpoczęło odczytanie historycznego przemówienia Józefa Piłsudskiego wygłoszone 100 lat temu na otwarcie Sejmu oraz listu Anny Zalewskiej – Ministra Edukacji Narodowej do zgromadzonych Laureatów Konkursu i organizatorów – Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
14.02.2019
KOLONIE DLA DZIECI
12.02.2019
LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADY OLIMPUS W ARCE
Dnia 4 lutego 2019 roku spotkaliśmy się w holu szkoły by wręczyć okolicznościowe dyplomy uczniom, którzy zostali laureatami w ogólnopolskiej olimpiadzie przedmiotowej Olimpus - sesja jesienna. W tym roku szkolnym nasi uczniowie klas czwartych i piątych licznie przystąpili do konkursu.
Tytuł laureata olimpiady z j. angielskiego uzyskali uczniowie:
Karol Łygas – klasa Va
Malwina Czarnecka - klasa V b
Marcel Rybołowski – klasa V b
Pani Dyrektor Agnieszka Pieniążek pogratulowała laureatom oraz podziękowała nauczycielom przygotowującym uczniów do olimpiad:
matematyka klasy czwarte i piąte – Pani Anna Szymańska
historia klasy czwarte i piąte – Pani Joanna Ożóg
przyroda – Pani Wiesława Adamczuk
biologia – Pani Iwona Borowik
j. angielski kl. IV – Pani Izabela Kruk
j. angielski kl. V – Pani Samuela Kruk
Laureatom gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu!
08.02.2019
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASACH II
24 stycznia 2019 roku odbyła się wyjątkowa uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, na którą zostali zaproszeni babcie i dziadkowie uczniów klas drugich. Goście, jak co roku, nie zawiedli i przybyli bardzo licznie, gdzie wypatrywały ich podekscytowane i roziskrzone oczy wnucząt.
W pięknie udekorowanej sali dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowały piękny program artystyczny: montaż słowno – muzyczno – taneczny. Tańcem i śpiewem przypomnieli im czasy młodości. Babcie i dziadkowie zostali obdarzeni szczególnymi dowodami miłości
i wdzięczności. Każda klasa zaprezentowała się w wierszu, piosence i tańcu. Wykorzystane w programie utwory to m.in. „Dwudziestolatki”, „Jedziemy autostopem”, „Parasolki”.
Ożyły na nowo wspomnienia z pierwszych randek, młodzieńczych wędrówek po górach, wypadów autostopem, czy pierwszej wypitej kawy. Część artystyczna zakończyła się wspólnym odśpiewaniem 100 lat. W dalszej części uroczystości goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowanym przez rodziców. Wnuczęta wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Babcie i dziadkowie opuszczali naszą szkołę ze wzruszeniem, dziękując za miło spędzone chwile.
25.01.2019
DZIEŃ BABCI I DZIADKA W KLASACH I
Dnia 25 stycznia uczniowie klas I uhonorowali swoje babcie i dziadków w wyjątkowy sposób - przygotowali występ w specjalnej oprawie. Kawiarenka u babci i dziadka wywołała moc wzruszeń zarówno ze strony starszego jak i młodego pokolenia. Wnuki zaprezentowały piosenki z lat młodości dziadków, sami bawiąc się przy nich doskonałe. Dziadkowie i babcie zostali również obdarowani pysznymi piernikami wykonanymi przez swoje wnuczęta.
25.01.2019
PROWADŹ NAS DO BETLEJEM...
W dobrym przeżyciu Bożego Narodzenia pomaga pielęgnowanie tradycji i zwyczajów świątecznych. Jednym z nich są Jasełka, czyli widowisko, którego treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa. W świąteczny klimat wprowadziły nas wystawione przez uczniów Jasełka. Scenografia nawiązywała do Betlejem, a mali aktorzy w specjalnie przygotowanych strojach z dużym przejęciem i poświęceniem, prezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice mogli już po raz kolejny usłyszeć historię narodzin Jezusa. Dopełnieniem uroczystości było wspólne, klasowe kolędowanie, dzielenie się opłatkiem i składania szczerych i serdecznych życzeń.
20.01.2019
POZNAJ ARKĘ SWOJEGO DZIECKA
We wtorek 18 grudnia 2018 r. w naszej szkole odbyły się kolejne warsztaty z cyklu „Poznaj Arkę swojego dziecka”. Temat naszego kolejnego spotkania brzmiał: „O korzeniach
i skrzydłach, czyli budowanie poczucia własnej wartości u dziecka”. Celem zajęć było uświadomienie, iż bardzo ważne jest docenianie najmniejszych sukcesów dziecka, ale
i umiejętne mówienie o niepowodzeniach, które przydarzają się każdemu z nas. Podczas zajęć rodzice próbowali „dowiedzieć się czegoś o sobie” wykonując i samodzielnie analizując testy określające osobowość oraz poczucie własnej wartości.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy na kolejne spotkania!!!