08.03.2018
REKOLEKCJE
08.03.2018
DZIEŃ KOBIET
07.03.2018
GEOMETRIA NIE MUSI BYĆ TRUDNA
FIGURY SYMETRYCZNE
Dzieci, ucząc się geometrii, przede wszystkim rozwijają swoją wyobraźnię. Naszym zadaniem jest stwarzanie im okazji do obserwacji, myślenia i wyciągania wniosków. Dając im możliwość samodzielnego odkrywania różnych własności, mamy szanse zainteresować je geometrią. Nie ma sposobu zilustrowania przy pomocy rysunku, każdego elementu rozumowania geometrycznego. Rysunek bardzo często stanowi ilustrację tylko niektórych elementów, istotnych w danym zagadnieniu. Resztę musi zdziałać wyobraźnia.
W czasie ostatniej lekcji matematyki, uczniowie klasy IV c mieli okazję na własnej skórze przekonać się, że symetria wcale nie jest taka trudna. Dzieci dobierały się w pary, a następnie jedna z osób tworzyła wymyśloną przez siebie figurę. Druga osoba z pary miała za zadanie stworzyć figurę do niej symetryczną.
Świetna zabawa, mnóstwo śmiechu i niecodzienna integracja, to nie jedyne rzeczy, które uczniowie zapamiętali z lekcji. Z pewnością, po ostatnich zajęciach, nie będą mieli również problemu z rozpoznaniem, czy stworzeniem figur symetrycznych.
07.03.2018
INTEGRACYJNA BIAŁA SZKOŁA
Uczniowie klas pierwszych naszej szkoły wraz z kolegami ze szkoły ARKA NASZ DOM uczestniczyli w wycieczce do leśniczówki w Sajczycach. Wyjazd zorganizowany został w ramach Białej Szkoły, a główną jego atrakcją był kulig. Nie zabrakło również zabaw na śniegu, bitwy na śnieżki czy wspólnego lepienia bałwana. Równi atrakcyjne dla uczniów, szczególnie o tej porze roku, okazało się pieczenie kiełbasek i ziemniaków a ognisku.
Organizatorem integracyjnej Białej Szkoły była pani Małgorzata Łuć, wychowawczyni klasy I c.
05.03.2018
ZAPROSZENIE NA KOLONIE
Parafia pw. Narodzenia NMP organizuje kolonie dla uczniów szkół podstawowych. Chętni odpoczywać będą w miejscowości Koninki, położonej na obrzeżach Gorczańskiego Parku Narodowego.
Zapisy od 04 marca do 15 kwietnia u kierownika kolonii ks. Pawła Gołofita lub w kancelarii, ewentualnie w zakrystii. Ilość miejsc ograniczona.
Więcej informacji na plakacie.
05.03.2018
LIGA MATEMATYCZNA
Brawo! Wspaniale radzicie sobie, nawet gdy zadania nie są proste! Tylko jedna osoba popełniła błąd rachunkowy, jedna zaś nie policzyła gospodarza Gila, który zaprosił gości na obiad :). Jestem z Was dumna!
Już pojawiły się zadania marcowe. Mam nadzieję, że nie sprawią Wam problemów i sami
je rozwiążecie :)
Zadania z lutego już są rozwiązane i sprawdzone!
Oto jak przedstawiają się wyniki zmagań (X-XI-XII-I-II):
Julia Mazur kl. III b – 24 pkt
Miłosz Wawryniuk kl. III b -25 pkt
Marcel Sawecki kl. III b - 21 pkt
Marcel Łatka kl. III c – 24 pkt
Laura Deszczka kl. III c – 24 pkt
Amelia Janiuk kl. III b – 20 pkt
Kacper Jaroszyński kl. III c – 9 pkt
Hubert Daniec kl. III a – 21 pkt
Paweł Kruszyński kl. III b – 24 pkt
Wiktoria Słomka kl. III c – 21 pkt
Aleksandra Di Paola kl. III c – 11 pkt
Natalia Jarzynowska kl. III c – 24 pkt
Weronika Kulawczuk kl. III b – 20 pkt
Karolina Misiura kl. III b – 23 pkt
Wiktoria Lichaczewska kl. III b – 24 pkt
Mikołaj Wawryniuk kl. III b – 24 pkt
Kacper Michniewicz kl. III b – 14 pkt
Krzysztof Węgrzyn kl. III c – 22 pkt
Antonina Kolenda kl. III c – 23 pkt
Jakub Zborowski kl. III d – 24 pkt
Jakub Ożga kl. III d – 24 pkt
Michał Szumski kl. III c – 7 pkt
Filip Jakimcio kl. III d – 24 pkt
Kacper Milczarek kl. III d – 4 pkt
Jak widać, kilka osób zrezygnowało. Szkoda :(. Jednak szanujemy to i dziękujemy za udział. Pozostałym gratuluję wytrwałości! Powodzenia!:-)
02.03.2018
PAMIĘTAMY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych uczniowie naszej szkoły złożyli kwiaty przy pomniku Armii Krajowej w parku miejskim. Członkom Rady Samorządu Szkolnego towarzyszyli nauczyciele: pani Joanna Ożóg i pan Dariusz Polny.
Swój szacunek do ofiary, jaką złożyli Żołnierze Drugiej Konspiracji, zaznaczyliśmy również piękną okolicznościową gazetką. Wszyscy uczniowie wraz z gronem pedagogicznym złożyli również podpisy na Karcie Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowiony został przez Sejm 3 lutego 2011 r. W preambule ustawy czytamy: „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu…”
02.03.2018
LAUREACI OLIMPUSA SĄ WŚRÓD NAS
Natalia Bakun, uczennica klasy IV b wygrała ogólnopolską olimpiadę Olimpus z matematyki. Za pierwsze miejsce w kraju otrzymała grawerowany dyplom i atrakcyjną nagrodę książkową.
W pierwszej piętnastce tego konkursu jest również Karol Łygas, z klasy IV a. W nagrodę otrzymał dyplom laureata. Dyplomem uznania uhonorowana została też pani Monika Rzeszut, która przygotowywała uczniów do tego konkursu przedmiotowego.
To nie jedyni laureaci Olimpusa w naszej szkole. Wiktoria Bartoszuk, z klasy IV c jest wśród najlepszych w kraju z przyrody (nauczyciel: Wiesława Adamczyk), zaś Karol Łygas z języka angielskiego (nauczyciel: Samuela Kruk).
Uczniowie klasy IV naszej ARKI konkurowali jeszcze w olimpiadzie z języka polskiego (nauczyciel: Beata Bajkiewicz) i historii (nauczyciel: Joanna Ożóg).
W całej Polsce do rozwiązywania matematycznych zadań przystąpiło 2552 uczniów. Nasi koledzy biorący udział w tym konkursie sklasyfikowani zostali do miejsca 59.
W konkursie historycznym uczestniczyło 175 czwartoklasistów. Nasi uczniowie uplasowali się w pierwszej 55.
Tak samo dobrze wypadliśmy w olimpiadzie z języka angielskiego (na 1822 uczestników - miejsca do 49), języka polskiego (576 uczestników - miejsca do 60) oraz przyrody (646 uczestników - miejsca do 42).
Nauczyciele i uczniowie otrzymali dyplomy uznania.
Wszystkim uczestnikom olimpiad przedmiotowych z naszej szkoły oraz przygotowującym ich paniom serdecznie gratulujemy uzyskanych wyników i życzymy jeszcze lepszych miejsc w kolejnych edycjach Olimpusa i sukcesów w pozostałych konkursach przedmiotowych.
27.02.2018
CHEŁM NA DZIECIĘCYCH POCZTÓWKACH
W poniedziałek 26 lutego poznaliśmy laureatów szkolnego konkursu plastycznego pt.: "Pocztówka z Chełma", zorganizowanego przez panie: Beatę Bajkiewicz, nauczycielkę języka polskiego oraz Joannę Ożóg, nauczycielkę historii.
Kategoria klasy I-III
I miejsce – Julia Baranowska, klasa I a
II miejsc – Błażej Koguciuk, klasa I a
III miejsce – Weronika Kulawczuk, klasa III b
Wyróżnienia:
Hanna Paterek, klasa III a
Dominik Sitarz, klasa I c
Lidia Uhruska, klasa I a
Filip Jakimcio, klasa III d
Kategoria klasy IV
I miejsce – Erwin Fałkowski – klasa IV b
W nagrodę wszyscy gościć będą u Ducha Bielucha, władcy Chełmskich Podziemi Kredowych.
Uczniom biorącym udział w konkursie serdecznie gratulujemy.
26.02.2018
POZNAJ ARKĘ SWOJEGO DZIECKA
W miniony czwartek, 22 lutego w naszej szkole odbyły się pierwsze warsztaty z cyklu „Poznaj Arkę swojego dziecka”. Rodzice pogłębili swoją wiedzę na temat rozwoju wad postawy u najmłodszych. Dowiedzieli się również, jak skutecznie rozładować napięcie u swoich pociech.
Warsztaty zostały zwieńczone wspólną relaksacją, podczas której uczestnicy zajęć - choć na krótką chwilę - mogli zapomnieć o codziennych zmartwieniach :).
Wszystkim serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy na kolejne spotkania.
Więcej informacji już wkrótce.
23.02.2018
SZUSOWALI, AŻ MIŁO
Uczniowie naszej szkoły po raz drugi wybrali się na narciarski wypad do Jacni koło Zamościa. Tym razem młodym miłośnikom białego szaleństwa towarzyszyli: Pani Agnieszka Pieniążek, dyrektor szkoły, Pani Monika Sobczyk, nauczyciel wychowania fizycznego, Pani Katarzyna Sieradzka, wychowawca klasy II b, Pan Michał Tuczapski, fizjoterapeuta oraz nauczyciele: Pan Dariusz Polny i Pan Marek Meckier.
Podczas pobytu w ośrodku narciarskim dzieci miały możliwość wypożyczenia kompletnego sprzętu i udziału w zajęciach prowadzonych przez instruktora ze szkółki narciarskiej. Poznały również zasady obowiązujące każdego narciarza, opanowały bezpieczne upadanie na stoku oraz podstawowe umiejętności techniczne jazdy na nartach i hamowania.
Uczestnicy wycieczki, oprócz szusowania na stoku, mogli cieszyć się wspaniałymi warunkami śniegowymi oraz piękną pogodą. Każde dziecko miało też zapewniony ciepły posiłek.
22.02.2018
MALI RATOWNICY
Kontynuujemy cykl spotkań poświęconych pierwszej pomocy przedmedycznej.
Tym razem w zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy III b.
Trzecioklasiści przypomnieli sobie, jak zachować się będąc świadkiem wypadku,
co trzeba zrobić, gdy ktoś krwawi, zadławi się lub starci przytomność.
Najbardziej interesujące dla uczniów okazały się ćwiczenia praktyczne, podczas których każdy z nich mógł ocenić stan zdrowia poszkodowanego i w razie potrzeby przeprowadzić reanimację.
Udzielania pierwszej pomocy uczyła p. Ewelina Machowicz, specjalista medycyny ratunkowej i zarządzania kryzysowego, a równocześnie nasz szkolny logopeda.
21.02.2018
MAJSTERKOWO W CASTORAMIE
W środę, 21 lutego, uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią Joanną Ożóg i nauczycielem zajęć technicznych Tomaszem Czuryłowiczem uczestniczyli w warsztatach pod nazwą Majsterkowo, zorganizowanych przez Castoramę.
Ich celem było rozbudzenie w uczniach pasji do majsterkowania, pobudzanie ich wyobraźni, rozwijanie umiejętności manualnych, a także zwiększanie wiedzy i świadomości ekologicznej.
Uczestnicy zajęć własnoręcznie zbudowali i ozdobili skrzynki na narzędzia, które zapewne staną się wspaniałym upominkiem dla najbliższych.
Po ciężkiej pracy był czas na słodki poczęstunek. Każdy z uczniów dodatkowo dostał prezent od sklepu.
Nasze głośne "dziękujemy" na długo pozostanie w pamięci obsługi sklepu.
20.02.2018
MATEMATYKA INACZEJ
"... światem dorosłych rządzą liczby ..."
Antoine de Saint-Exupéry "Mały Książe"
MATEMATYKA INACZEJ
Budzimy się rano i patrzymy na zegarek, sprawdzając która jest godzina. Na ścianie wisi kalendarz. Sprawdzamy, który dzień miesiąca dzisiaj mamy. W drodze do szkoły, czy pracy, przemierzamy kolejne kilometry drogi. Po drodze wstępujemy do sklepu. Kupujemy bułeczki na drugie śniadanie, pytając "Ile płacę?" ...
Matematyka towarzyszy nam niemalże w każdej dziedzinie naszego życia. Nie bez powodu jest więc nazywana "Królową nauk". Umiejętności matematyczne odgrywają dużą rolę w rozwijaniu samodzielnego myślenia oraz planowaniu rozwiązania problemu. Niejednokrotnie zdarza się jednak, iż uczniowie przejawiają trudności w opanowaniu nowych treści matematycznych.
Szkoła ARKA wychodzi naprzeciw potrzebom uczniów. Aby urozmaicić zajęcia i jednocześnie zachęcić dzieci do zgłębiania wiedzy matematycznej (i nie tylko), w swojej pracy korzystamy z różnego rodzaju pomocy dydaktycznych. Jedną z nich jest podłoga interaktywna. Jest to narzędzie, dzięki któremu zwiększamy zainteresowanie dzieci danym tematem, skutecznie rozwijmy u nich motorykę, koordynację wzrokowo-ruchową, spostrzegawczość i szybkość reakcji.
Po ostatniej lekcji uczniowie klas czwartych z pewnością potrafią rozpoznać i nazwać podstawowe figury geometryczne oraz podać ich własności, a poza tym chętnie wspominają, jak dobrze bawili się na matematyce :)