24.11.2016
UCZNIOWIE ARKI ZBIERAJĄ NAKRĘTKI DLA DZIECI Z LUBELSKIEGO HOSPICJUM DLA DZIECI IM. MAŁEGO KSIĘCIA
Zakręcona akcja
Nasz szkoła dołączyła do akcji „Zamień śmieci w radość chorych dzieci”. Na holu przy szatni pojawił się kosz, który mamy nadzieję zapełnić plastikowymi nakrętkami. Zbieramy je dla podopiecznych hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.
Nakrętki mogą pochodzić ze wszystkich dostępnych opakowań: butelek po wodzie, oleju, kartonach po mleku czy sokach. Chodzi o to, by zebrać ich jak najwięcej. Nakrętki trafią do utylizacji, a pieniądze uzyskane z ich sprzedaży przeznaczone zostaną na spełnianie marzeń i prezenty dla chorych dzieci.
My również możemy sprawić, by ma ich twarzach pojawił się śmiech. Nie bądźmy obojętni. Zbierajmy nakrętki.
23.11.2016
COŚ Z NICZEGO, CZYLI WYKORZYSTANIE DOMOWYCH ODPADÓW
Uczniowie ARKI jadą do Marszałka
Wiktoria Lichaczewska, Julia Mazur, Karolina Misiura oraz Kacper Michniewicz i Paweł Jędruszak otrzymali zaproszenie na galę wręczenia nagród w pierwszej edycji kreatywnego konkursu o odpadach pt. ”Segregujesz – Zyskujesz”. Ptaszki
wierkają, że wśród nich jest zdobywca (?), zdobywczyni (?) jednej z nagród.
Konkurs organizowany jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w ramach projektu „Kampania edukacyjno-informacyjna z zakresu gospodarki odpadami”. Uczniowie ARKI do przygotowania prac wykorzystali zużyty filc, plastikowe butelki i nakrętki, tekturę oraz stare gazety.
Gala odbędzie się 14 grudnia o godz. 10.00 w Lubelskim Centrum Konferencyjnym , przy ul. Artura Grottgera 2.
23.11.2016
PIERWSZY OGÓLNOPOLSKI KONKURS „LEON” ZA NAMI!
Tradycją szkoły ARKA stał się udział naszych uczniów w ogólnopolskich konkursach i olimpiadach.
W tym roku szkolnym nasi uczniowie rozpoczęli swoje zmagania od jesiennej sesji Ogólnopolskiego Konkursu Przedmiotowego „Leon”. W dniach 16-18 listopada nasi podopieczni pisali testy ze sprawności zintegrowanych, języka angielskiego oraz matematyki. Wyznaczony czas na rozwiązanie 21 zadań wg regulaminu wynosił 60 minut. Zdaniem uczniów pytania nie były zbyt trudne. Solidne przygotowanie oraz doświadczania z lat ubiegłych teraz procentują. Nasi uczniowie przystąpili do testów bez żadnych kompleksów i już po 40 minutach większość z nich została rozwiązana.
Za wszystkich uczestników trzymamy kciuki i życzymy powodzenia. Mamy nadzieję, że i tym razem w gronie laureatów znajdą się nasi uczniowie.
23.11.2016
ARKA ROZSZERZA OFERTĘ PŁATNYCH ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH
Śpiewająco wkraczamy w Nowy Rok
Rodziców zainteresowanych rozwijaniem umiejętności wokalnych swoich dzieci informujemy, że pierwsza lekcja śpiewu odbędzie się już 5 stycznia 2017 roku.
Zajęcia poprowadzi Bogdan Depta, instruktor chóru Hejnał, jeden z członków zespołu „Bieluch Band”, „Benek Band” czy „Szalom Chełm”. Z tym ostatnim dotarł do półfinału telewizyjnego show „Mam talent”.
Cena – 50 zł miesięcznie. Zapisy w sekretariacie szkoły.
22.11.2016
AKADEMIA BEZPIECZNEGO PUCHATKA
Program edukacyjny „Akademia Bezpiecznego Puchatka”
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do o programu "Akademia Bezpiecznego Puchatka"
Jest to największy w Polsce program o tematyce bezpieczeństwa skierowany do I klas szkół podstawowych w całej Polsce. Organizowany jest przez markę Puchatek, we współpracy z Wydziałem ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji oraz Wydziałem ds. Profilaktyki w Ruchu Drogowym Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Patronem Honorowym akcji jest Komendant Główny Policji oraz wszystkie Kuratoria Oświaty. W programie wzięło już udział ponad milion dzieci.
Celem akcji jest edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają naukę w szkole oraz wspieranie ich rozwoju. Program zwraca uwagę na potencjalne zagrożenia, uświadamia dzieciom i ich rodzicom skutki niebezpiecznych zachowań w domu, szkole i na drodze. Uczniowie pierwszych klas uczą się, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole i domu. Dodatkowo „Akademia Bezpiecznego Puchatka” jest rozbudowana o materiały związane z przydatną dla maluchów tematyką efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności. W grudniu w szkołach podstawowych odbędzie się Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie. To największa tego typu inicjatywa w Polsce, podczas której na tak szeroką skalę sprawdzana jest wiedza dzieci na temat bezpieczeństwa.Koordynatorem programu w szkole jest pani Monika Forysiuk.
22.11.2016
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY
Dnia 15 listopada został roztrzygnięty Powiatowy Konkurs Pastyczny pt. „Jan Paweł II „Apostoł dobrych uczynków”. Organizatorem konkursu była Szkła Podstawowa nr 10 im. ks. Jerzego Popiełuszki w Chełmie. Konkurs cieszył się dużą popularnością. Komisja konkursowa wyłoniła wśród naszych uczniów wyróżnienia:
Zofia Książek – kl. I A
Zuzanna Książek – kl. A
Marcel Rybołowski – kl. III B
Wiktoria Lichaczewska – kl. II B
Kinga Konik – kl. III C
Wyróżnieni uczniowie odebrali osobiście nagrody i dyplomy od organizatorów konkursu.
Naszym uczniom i ich wychowawcom SERDECZNIE GRATULUJEMY.
22.11.2016
W-F Z NIETYPOWYMI PRZYBORAMI
Piłka, skakanka, hula-hop to popularne przyrządy sportowe, które nasi uczniowie już poznali podczas zajęć z w-f. Aby zapewnić dziecku jak najkorzystniejsze warunki dla rozwoju fizycznego, wzmacniania zdrowia i kształtowania sprawności fizycznej uczniowie klas III rywalizowali ze sobą w wyścigach rzędów z wykorzystaniem przyborów nietypowych takich jak kije od mopów oraz szczotek.
Zajęcia ruchowe cieszyły się dużym zaangażowaniem oraz zainteresowaniem ze strony uczniów. Wiele emocji wywołała zabawa w kole „Prawa, lewa”.
16.11.2016
ZUPA DLA CHĘTNYCH
Przyjemnie jest zjeść coś ciepłego, gdy na dworze coraz chłodniej. Dlatego każdy uczeń szkoły ARKA, który nie korzysta z obiadów i poczuje głód, będzie mógł zjeść gorącą zupę. Powinien zgłosić się tylko do szkolnej stołówki.
Zupa dla chętnych to inicjatywa Zarządu i Dyrekcji Szkoły ARKA. Dziękujemy.
15.11.2016
SPECJALISTYCZNY GABINET REHABILITACJI W SZKOLE ARKA
Już 26 listopada br. w naszej szkole od godz. 8:00 przyjmował będzie p. Michał TUCZAPSKI, wybitny fizjoterapeuta z Krasnegostawu, pracujący m.in. metodą NDT - Bobath.
Pomaga ona maluchom, które mają np. kłopoty z napięciem mięśniowym, asymetrię ułożenia, albo urodziły się przedwcześnie, dogonić rówieśników.
Metoda bazuje na reakcjach wywoływanych poprzez przenoszenie ciężaru ciała
i przemieszczanie środka ciężkości. Aby ją osiągnąć, terapeuta własnymi rękami dodaje dziecku napięcia umożliwiając ruch, który normalnie jest poza jego zasięgiem. Pomoc oferowana dziecku podczas ćwiczeń dostosowana jest do jego możliwości i pozostawiała miejsce na jego aktywny udział.
Rodziców, którzy chcą korzystać z tej metody w rehabilitacji swoich dzieci w Chełmie, zapraszamy do nowo utworzonego Specjalistycznego Gabinetu Rehabilitacji, w siedzibie szkoły ARKA przy ul. Wojsławickiej 8 A. Kontakt pod numerem telefonu 698 115 407.
15.11.2016
WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW
Nasza szkolna biblioteka przystąpiła do ogólnopolskiego projektu i konkursu Wielka Liga Czytelników. Głównym celem akcji jest tworzenie mody na rodzinne czytanie.
Na czym polega konkurs?
Uczniowie wypożyczają (w bibliotece szkolnej) lub Bibliotece Publicznej książki z listy konkursowej i odbierają do nich pytania. Testy znajdują się u pani Moniki Forysiuk – szkolnej bibliotekarki . Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Punkty z kolejnych testów sumują się. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. I - III weźmie udział w drużynowym półfinale. Następnie najlepsi wystąpią w finale. Finałowi towarzyszyć będą liczne atrakcje dla rodzin.
Wszystkich zainteresowanych konkursem zapraszam do biblioteki.
14.11.2016
PROGRAM „DZWONEK NA OBIAD”

Niepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych ARKA przystąpiła do udziału w programie „DZWONEK NA OBIAD”.
Honorowy patronat nad programem objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Jeden ciepły posiłek dziennie to absolutne minimum dla prawidłowego rozwoju dziecka - minimum, na które najmłodsi z ubogich rodzin, często nie mogą liczyć
w swoich domach.
Cel akcji:
Dochód z akcji zostanie przeznaczony na wykupienie obiadów dla dzieci w szkołach na terenie całego kraju w ramach programu „Dzwonek na obiad”.
Zaangażowanie dzieci i młodzieży w pomoc potrzebującym.
Wzrost świadomości dzieci i młodzieży dotyczącej problemu ubóstwa i niedożywienia.
14.11.2016
GROSZ DO GROSZA
Cała społeczność szkolna z ARKI przystąpiła do akcji „GROSZ DO GROSZA”. Pierwszym etapem naszych działań było założenie komitetu organizacyjnego z udziałem uczniów klas III.
Członkowie komitetu:
- 1. Weronika Koman
- 2. Julia Kutryj
- 3. Izabella Rząd
- 4. Łukasz Mironiuk
- 5. Dominika Kiryk
Opiekunem komitetu organizacyjnego została wychowawczyni kl. I b p. Katarzyna Sieradzka.
Każda klasa razem z wychowawcą organizowała w dniach 3 - 23 października br. zbiórkę pieniędzy
w swojej klasie.
Uczniowie bardzo zaangażowali się w zbiórkę pieniędzy, a po jej zakończeniu koordynator akcji, członkowie komitetu, wychowawcy i uczniowie przeliczali pieniądze.
Łączny dochód ze zbiórki wynosi 355 zł 14 gr.
Podsumowanie akcji nastąpi po ostatecznym przeliczeniu zebranych funduszy przez Fundację
i ogłoszone na stronach bycbardziej.pl, www.dzwoneknaobiad.pl.
Wyniki zbiórki podane zostaną do publicznej wiadomości nie później niż do dnia 15 listopada br. Z niecierpliwością oczekujemy na oficjalne wyniki.
Wszystkim serdecznie dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji akcji, która odbędzie się w terminie od 1 marca do 24 marca 2017 r.
ZAPRASZAMY
14.11.2016
WIELKA LIGA CZYTELNICZA
Nasza szkolna biblioteka przystąpiła do ogólnopolskiej projektu i konkursu Wielka Liga Czytelników. Głównym celem akcji jest tworzenie mody na rodzinne czytanie.
Na czym polega konkurs?
Uczniowie wypożyczają (w bibliotece szkolnej) lub Bibliotece Publicznej książki z listy konkursowej i odbierają do nich pytania. Testy znajdują się u p. Moniki Forysiuk szkolnej bibliotekarki. Testy rozwiązują w domu, najlepiej podczas rodzinnego czytania. Wypełnione formularze oddają do biblioteki, gdzie zostają ocenione. Punkty z kolejnych testów sumują się. Po troje najlepszych czytelników z kategorii kl. I-III weźmie udział w drużynowym półfinale. Następnie najlepsi wystąpią w finale. Finałowi towarzyszyć będą liczne atrakcje dla rodzin.
Wszystkich zainteresowanych konkursem zapraszam do biblioteki.
14.11.2016
ZAJĘCIA LITERACKIE PT. „DZIECI LISTY PISZĄ”
Umiejętność logicznego formułowania myśli w formie pisemnej, jest bez wątpienia kluczową umiejętnością jaką powinien nabyć uczeń i która w znacznym stopniu wpływa na osiągane wyniki w nauce. Zajęcia te, są odpowiedzią na potrzeby edukacyjne uczniów.
Chociaż znaczną część zajęć uczniowie spędzają pracując indywidualnie, należy wykształcać w nich umiejętność współpracy z innymi poprzez wspólne analizowanie przykładowych utworów, poszukiwania jak najlepszych środków stylistycznych, gromadzenie słownictwa itp. Umiejętności te uczniowie nabywają podczas różnorodnych zabaw językowych i ćwiczeń praktycznych.
14.11.2016
WARSZTATY KULINARNE - ROBIMY SAŁATKĘ OWOCOWĄ
W ramach projektu „ WARZYWA I OWOCE W SZKOLE” w klasie I b odbyły się warsztaty kulinarne. Uczniowie razem z wychowawczynią przygotowali pyszną sałatkę owocową, z owoców przyniesionych z domu. Na początku uczniowie wysłuchali pogadanki na temat wpływu owoców na nasze zdrowie. Wychowawczyni przypomniała również uczniom, jak ważna jest higiena pracy podczas wykonywania sałatki (dokładne mycie rąk i owoców). Następnie dzieci samodzielnie kroiły owoce i łączyły wszystkie składniki. Efektem końcowym warsztatów była wspólna degustacja sałatki.