27.10.2015
JĘZYK HISZPAŃSKI
Tak uczymy się…
uno, dos, tres….
Na początkowych zajęciach z języka hiszpańskiego uczniowie zasięgnęli informacji o Hiszpanii i języku, którego właśnie rozpoczęli naukę. Są świadomi, iż każdy kraj ma swój język, w którym ludzie komunikują się.
Uczniowie klas pierwszych wykonali prace plastyczne – flagi Hiszpanii. W ciekawy sposób utrwalili sobie wizerunek flagi oraz nauczyli się podstawowych kolorów: rojo, amarillo. Potrafią wskazać ją wśród innych flag. Wymieniają jej barwy. Uczniowie klas drugich już ową wiedzę posiadają, ale chętnie poznawali inne kraje, w których można używać języka hiszpańskiego. Wiedzą, że zasięg jego używalności jest bardzo duży. Potrafią wymienić te kraje, wskazać ich flagi oraz powiedzieć jakie mają barwy.
Aby nauka była przyjemna i skuteczna na zajęciach z języka hiszpańskiego wykorzystuje się różnorodne formy pracy. Pierwszoklasiści wykonali swoje własne flagi Hiszpanii wydzieranką z papieru.
Poznawanie języka obcego odbywa się spójnie z kształtowaniem innych sfer m.in. motoryki małej i dużej, koordynacji wzrokowo-ruchowej, percepcji wzrokowej i słuchowej. Dlatego też uczniowie uczą się przez działanie – wykonują flagę wydzieranką, uczą się cyfr w zabawach ruchowych z wykorzystaniem materiałów przestrzennych, śpiewają piosenki (Hola, España), powtarzają rymowanki (En la casa de Pinocho).
27.10.2015
ZAPRASZAMY NA KONSULTACJE
Każdy ostatni czwartek miesiąca w naszej szkole zarezerwowany jest na konsultacje z rodzicami. Najbliższe odbywać się będą 29 października w godz. 16:00-17:00.
W tym czasie wszyscy wychowawcy, nauczyciele oraz dyrekcja pozostają
do Państwa dyspozycji.
Serdecznie zapraszamy
27.10.2015
MISTRZOWIE KODOWANIA
19.10.2015
UCZNIOWIE ARKI W KRAINIE KLOCKÓW LEGO
Czy możliwe jest, aby na jednej wycieczce zobaczyć Pałac Kultury i Nauki, Biały Dom
i australijską operę? Okazuje się, że tak. Budowle te, jak również wiele innych, mieliśmy możliwość obejrzeć na największej w Polsce wystawie klocków LEGO w Lublinie.
Postaci, pojazdy, roboty, odwzorowanie historii. Jest pierwszy krok człowieka na księżycu, zburzenie Muru Berlińskiego czy interaktywna mapa Europy. Generalnie świat zbudowany z klocków LEGO.
Sprawdziliśmy, jak działa maszyna do układania kostki Rubika, sterowaliśmy interaktywnymi robotami. Mogliśmy zamienić się w konstruktorów, by w specjalnie wydzielonej strefie zabawy zaprojektować własną budowlę czy robota.
Z głowami pełnymi pomysłów wróciliśmy do szkoły, by urzeczywistnić je na zajęciach ….
z robotyki.
19.10.2015
WYWIAD Z POLICJANTEM
Zawody naszych rodziców
Wywiad z policjantem
O czym marzy niejeden chłopiec? Oczywiście o tym, by zostać policjantem. Uczniowie klasy I c zaprosili komisarza Bartłomieja Deszczkę, by dowiedzieć się czegoś więcej na temat jego pracy.
Pierwszaki wcieliły się w rolę dziennikarzy i zasypały pytaniami swojego gościa. Po krótkim briefingu mogli przymierzy
policyjną czapkę, kamizelkę kuloodporną i dokładnie obejrzeć policyjną odznakę.
Po spotkaniu wielu uczniów zadeklarowało, że w przyszłości przywdzieje policyjny mundur. Wizyta komisarza Deszczki rozpoczęła cykl spotkań pt.: „Zawody naszych rodziców”.
Kolejne zaproszenie uczniowie wystosowali do strażnika granicznego.
16.10.2015
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ W SZKOLE ARKA
Ślubowanie pierwszoklasistów
To był bardzo uroczysty i jeden z ważniejszych dni w naszej szkole. Po pierwsze: był to Dzień Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela, po drugie: w tym dniu uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie i oficjalnie zostali przyjęci w poczet szkolnej społeczności ARKI.
Miłym akcentem tej uroczystości było pasowanie każdego pierwszaka na ucznia ARKI. Aktu tego dokonali Anna Łopąg, dyrektor placówki oraz Rafał Ogrodowczyk, prezes Integry, spółki będącej organem założycielskim szkoły. Ślubowanie poprzedziła akademia z okazji Dnia Nauczyciela przygotowana przez uczniów klas II. Był krótki program satyryczny, były podziękowania dla grona pedagogicznego i wszystkich pracowników oraz nagrody dla nauczycieli przyznane przez dyrekcję szkoły i zarząd Integry.
Elementem kończącym szkolną uroczystość było posadzenie drzewek przyszłości.
15.10.2015
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY
Dyrektor Szkoły ARKA pani Anna Łopąg oraz wychowawczynie pani Dorota Koguciuk, Małgorzata Łuć oraz Eliza Pietruk składają serdeczne podziękowania Rodzicom oraz uczniom – reprezentantom tańca ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej za zaproszenie na swój jubileusz. Zespół istnieje już 35 lat. Z łezką w oku grono pedagogiczne podziwiało występy podopiecznych. Weronika Koman, Natalia Jarzynowska, Karol Łygas oraz Michał Szumski na deskach Chełmskiego Domu Kultury zaprezentowali zabawy śląskie, tańce chełmskie, krakowiaka oraz poloneza, a ich stroje... błyszczały w świetle reflektorów.
Bardzo dziękujemy za piękne przeżycia i życzymy wielu sukcesów w karierze tanecznej.
Dyrekcja i wychowawczynie
11.10.2015
UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
Błogosławieństwo dla ARKI
Tradycją naszej szkoły oraz pozostałych placówek edukacyjnych ARKA jest uroczysta msza święta inaugurująca rok szkolny. Nabożeństwo odbywa się w przededniu Dnia Edukacji Narodowej. Tak było i w tym roku. W niedzielę (11 października) do Bazyliki Narodzenia Najświętszej Marii Panny na Górze Chełmskiej przybyli uczniowie oraz przedszkolaki wraz z rodzicami, wychowawcami i nauczycielami.
Eucharystię sprawował ks. prałat dr Tadeusz Kądziołka, proboszcz parafii Mariackiej. Polecił w modlitwie uczniów i przedszkolaków oraz pracowników. Życzył dorosłym, aby ten rok był rokiem spokojnej i satysfakcjonującej pracy, a dzieciom, aby był czasem radości i zadowolenia z rozwoju własnych zainteresowań i uzdolnień.
Dalsza część uroczystości będzie miała miejsce 14 października. Tego dnia uczniowie klas pierwszych złożą ślubowanie i oficjalnie zostaną przyjęci w poczet szkolnej społeczności ARKI.
05.10.2015
ESPAÑOL EN ARKA
“Z językami, wszędzie jesteś w domu.”
– Edward De Waal
Rozpoczęliśmy naukę języka hiszpańskiego w naszej szkole.
Wszystko co robimy ma swój cel. Nauka języka też musi czemuś służyć.
Już na pierwszych zajęciach z języka hiszpańskiego Pani i uczniowie starali się wspólnie odpowiedzieć na pytanie:
„Dlaczego warto uczyć się języków obcych?”
›› dowiedz się więcej05.10.2015
INTERNETOWY TEATR TVP W SZKOLE ARKA
Spotkania z Melpomeną
Szkoła ARKA przystąpiła do ogólnopolskiego projektu „Internetowy Teatr TVP dla szkół”. Inicjatywa ta wykorzystuje nowoczesną technologię, jako sposób dotarcia ze sztuką - przez duże S - do młodej widowni. Dzięki temu uczniowie ARKI będą mieli ułatwiony dostęp do najnowszych przedstawień teatralnych i to bez wychodzenia ze szkoły.
Telewizja do współpracy zaprosiła najlepsze teatry z całej Polski, a zaproponowany przez nią repertuar obejmuje nie tylko kanon lektur szkolnych, ale również adaptacje teatralne arcydzieł literatury polskiej i światowej.
Najbliższe przedstawienie (8 października) wystawi Teatr Baj z Warszawy. Będzie
to spektakl „świat Garmanna” w reżyserii Ewy Piotrowskiej na podstawie książek Stiana Hole: „Lato Garmanna”, „Ulica Garmanna” i „Sekret Garmanna”. Przedstawia świat widziany oczami chłopca o imieniu Garmann – jego niepokoje i radości, przyjaźnie i antypatie.
Grany na żywo spektakl odbierany będzie w tym samym czasie przez uczniów w całej Polsce za pośrednictwem internetowej transmisji kodowanej. Wszystkie pokazy
są bezpłatne.
04.10.2015
SZKOŁA ARKA ZAANGAŻOWAŁA SIĘ W AKCJĘ PROMUJĄCĄ DOBRE NAWYKI ŻYWIENIOWE
Uczniowie piją mleko oraz jedzą owoce i warzywa
Szkoła ARKA włączyła się do realizacji ogólnopolskiego programu „Szklanka mleka”. Przez kilka najbliższych miesięcy uczniowie otrzymywać będą 250 ml kartoniki z mlekiem. Z takiej porcji wapnia i białka skorzysta ponad 100 uczniów.
W szkole wprowadzony jest jeszcze jeden program promujący zdrowe nawyki żywieniowe. Mowa o projekcie „Owoce i warzywa w szkole”. Jabłka, gruszki, borówki, marchewki, słodkie papryczki czy rzodkiewki – takie m.in. owoce i warzywa jeść będą nasi uczniowie. Te działania finansowane są z budżetu Unii Europejskiej.
Aby na trwałe ukształtować zdrowe nawyki żywieniowe, uczniowie uczestniczą również w działaniach edukacyjnych informujących o zaletach spożywania owoców i warzyw oraz mleka. Oba programy mają przeciwdziałać otyłości u dzieci i zapobiegać chorobom cywilizacyjnym spowodowanym nieodpowiednią dietą.
02.10.2015
STOP PRZEMOCY
„Stop Przemocy”
2 października w szkole Arka obchodzony był Międzynarodowy Dzień bez Przemocy. Dzień „Stop Przemocy”, bo pod takim hasłem uczniowie klas IIa, IIb, IIc wspólnie z pedagogiem specjalnym panią Małgorzatą Łuć rozpoczęli warsztaty z zakresu zachowań przemocowych i agresywnych.
Zajęcia prowadzone były metodami aktywnymi z wykorzystaniem elementów dramy. Uczniowie zaprezentowali scenki z życia wzięte, a następnie uczyli się prawidłowych postaw obrony siebie nie używając przemocy. Prezentowali także sposoby postępowania w sytuacjach zagrożenia.
Kolejnym punktem spotkania było omówienie Kodeksu bez Przemocy. Zawierał on
10 ważnych założeń:
1. Szkoła jest wspólnotą,
2. Wszyscy się szanujemy,
3. Wspólnie działamy przeciw przemocy,
4. Niczego nie ukrywamy,
5. Zawsze reagujemy,
6. Nauczyciel nie jest sam,
7. Uczniowie wiedzą, jak działać,
8. Rodzice są z nami,
9. Mamy sojuszników
10. Nagradzamy dobre przykłady.
Najważniejszym celem w tym dniu było to, żeby uczestnicy warsztatów społeczności szkolnej szanowali siebie nawzajem i nie zachowywali się wobec siebie agresywnie.
Na zakończenie każdy uczeń własnoręcznie podpisał się na tablicy „Stop przemocy” deklarując, iż nie będzie stosował przemocy w szkole i poza nią.
Dzień „Stop Przemocy” to kolejny dowód na to, że warto wspólnie działać na rzecz szkoły bezpiecznej i przyjaznej!
Pedagog specjalny
Małgorzata Łuć
01.10.2015
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO
Inauguracja roku szkolnego w ARCE
Mszą świętą w Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny na Górze Chełmskiej rozpoczną się uroczystości inaugurujące rozpoczęcie roku szkolnego w szkole ARKA. Zapraszamy na nie wszystkich uczniów, ich rodziców
i bliskich. Nabożeństwo odprawione zostanie w najbliższą niedzielę
(11 października) o godz. 11.00.
Dalsza część uroczystości będzie miała miejsce 14 października,
w Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia nasi pierwszoklasiści
złożą ślubowanie i oficjalnie zostaną przyjęci w poczet szkolnej społeczności ARKI. Początek o godz. 10.00.
30.09.2015
WYCIECZKA DO ZAMOŚCIA
Drugoklasiści z ARKI dzień chłopaka spędzili w Zamościu
Słodkie warsztaty w Manufakturze Słodyczy
To była naprawdę słodka wycieczka. W przenośni i dosłownie. Przypadający na 30 września Dzień Chłopaka uczniowie klas drugich spędzili w zamojskiej Manufakturze Słodyczy „Tęcza”, gdzie wzięli udział w pokazie produkcji wyrobów cukierniczych.
Krok po kroku obserwowali proces tworzenia cukierków. Zobaczyli, jak przygotowuje się karmel, a z niego – po dodaniu wyłącznie naturalnych barwników np. z buraka, pokrzywy czy marchwi oraz naturalnych aromatów np. z mięty, truskawek, róży czy jabłek – tęczowe cukierki.
Na zakończenie wizyty w manufakturze każdy uczeń, pod okiem instruktorek, wykonał autorskiego tęczowego lizaka, którego zabrał ze sobą.
Nie była to jedyna atrakcja czekająca na uczniów tego dnia. Po wyjściu z Manufaktury zwiedzili zamojskie Stare Miasto. Podziwiali też panoramę Zamościa z ratuszowej wieży.