07.06.2015
WIZYTA W FARMIE ILUZJI
Magia czy rzeczywistość?
Uczniowie z ARKI na Farmie Iluzji
Lewitujący kran, ścieżka złudzeń czy studnia nieskończoności. Wydawać by się mogło, że takie rzeczy zdarzają się tylko w bajkach. Otóż niekoniecznie. Przekonali się o tym uczniowie z ARKI odwiedzając Farmę Iluzji.
To magiczne miejsce znajduje się w Mościskach w woj. mazowieckim. Oferuje swoim gościom tysiące atrakcji, w większości takich, które zaprzeczają ludzkim zmysłom. Oprócz już wymienionych znajduje się tam mini zoo, a w nim miniaturowe zwierzątka m.in. króliki i kózki. Są gigantyczne szachy i Zatoka Piratów. Główną atrakcją parku jest jednak Latająca Chata Tajemnic. Wewnątrz wszystko jest inne, niż się z wydaje, tak jakbyśmy wkroczyli do krainy OZ. Tam woda płynie do góry, bile same znajdują drogę do łuz. Ludzie nie wiadomo, z jakiego powodu chodzą po domu dziwnie pochyleni, bo błędnik szaleje.
Wiele emocji wśród naszych uczniów wzbudziła też przeprawa tratwą przez Zaklęty staw oraz wizyta w Grobowcu Faraona.
Dzięki wizycie na Farmie Iluzji nasi pierwszoklasiści odkryli, że zwyczajowe postrzeganie świata nie jest już takie oczywiste, że dzięki nauce i ludziom z pasją, wszystko jest możliwe. A jak się bawili? Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki.
można zobaczyć dziesiątki eksponatów, instalacji i rzeźb zaprzeczających ludzkim zmysłom.
Najbardziej popularnym miejscem jest oczywiście Latająca Chata Tajemnic w której doświadczymy fizycznie co znaczy różnica między tym co widzimy a tym co odczuwamy...
30.05.2015
II CHEŁMSKI PÓŁMARATON Z DUCHEM BIELUCHEM
BRAWO PANOWIE PREZESI
21,097 km – tyle dokładnie liczyła trasa półmaratonu, który odbył się w minioną niedzielę na ulicach. Wśród ponad 350 uczestników byli również Panowie: Rafał Ogrodowczyk i Jerzy Łopąg, prezesi Integry, spółki będącej organem założycielskim i prowadzącym żłobek, przedszkola, poradnię psychologiczno-pedagogiczną i szkołę ARKA.
Pobiegli nie tylko dla dobrego wyniku i własnej satysfakcji, ale dołączyli do akcji „Biegnę dla Zosi”. Zosia to 3-letnia dziewczynka z poważną wadą serca. Przeszła już dwie poważne operacje i czeka na kolejną, tym razem w Niemczech.
Ale to nie jedyny powód, dla którego wyruszyli w trasę. W ten sportowy sposób uczcili 5-lecie istnienia spółki Integra.
Prezesom gratulujemy formy i życzymy wielu dalszych, nie tylko sportowych, sukcesów.
25.05.2015
NASZE ZACHOWANIE ŚWIADCZY O NASZEJ KULTURZE
Uczniowie z ARKI uczą się savoir vivre̕u
Nauka nie musi odbywać się tylko w szkolnych ławach. Przekonali się o tym pierwszoklasiści z ARKI. W miniony poniedziałek (25 maja) w ramach zajęć z savior vivre̕u gościli w Chełmskiej Bibliotece Publicznej na seansie filmowym. Wizyta tam była okazją do przypomnienia sobie i utrwalenia zasad zachowania się w kinie i teatrze.
Nasi uczniowie wiedzą, że nie powinni głośno komentować akcji i wyrażać swoich opinii o filmie i grze aktorów w trakcie seansu – na to przyjdzie czas po zakończeniu projekcji. Nie wolno wydawać głośnych odgłosów towarzyszących jedzeniu i piciu czy zakładać nóg na oparcie fotela poprzedniego rzędu, a także pozostawia na podłodze kubków, papierków i innych dowodów konsumpcji. Pamiętają, że należy przychodzić na czas i wyłączyć telefon przed seansem.
Lekcje łączące teorię z praktyką będą oczywiście kontynuowane.
25.05.2015
LAUREACI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU SĄ WŚRÓD NAS
Nagrody za Zucha dla zuchów z ARKI
O osiągnięciach naszych uczniów w Ogólnopolskim Konkursie „Zuch”, pisaliśmy 5 maja. Dzisiaj chcemy poinformować o uroczystości, która przypieczętowuje ten sukces.
W poniedziałek (25 maja) podczas uroczystego apelu uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy przyznane im przez Centrum Edukacji Szkolnej, organizatora konkursu. Wręczyła je Pani Anna Łopąg, dyrektor szkoły.
Troje naszych uczniów: Weronika Koman z klasy Ic, Karol Łygas z klasy Ia i Łukasz Mironiuk z klasy Ib za zajęcie ex aequo pierwszego miejsca w konkursie
z języka angielskiego otrzymało grawerowane dyplomy laureata oraz nagrody książkowe. Dyplomy laureatów powędrowały również do Marii Wójtowicz i Patryka Stempkowskiego z klasy Ia, Malwiny Czarneckiej i Marcela Rybołowskiego z klasy Ib oraz Kingi Konik i Leny Laskowskiej z klasy Ic. Pozostali uczniowie biorący udział w konkursie otrzymali dyplomy uczestnictwa.
W części konkursu dotyczącej wiedzy z obszarów edukacji wczesnoszkolnej dyplomy laureatów otrzymali Amelia Martyniuk, z klasy Ic, Maria Wojtowicz, Karol Łygas i Łukasz Mironiuk. Pozostałym uczestnikom wręczone zostały dyplomy uczestnictwa.
Podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu, otrzymały również panie: Eliza Pietruk, Justyna Kondej oraz Małgorzata Łuć, wychowawczynie klas, w których uczą się nasi prymusi oraz Dominika Ołyniuk, nauczyciel języka angielskiego.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji
z uroczystości rozdania dyplomów..
21.05.2015
UCZNIOWIE Z ARKI Z WIZYTĄ U CHEŁMSKICH STRAŻAKÓW
Każdy, niezależnie od wieku, powinien wiedzieć jak zachować się w sytuacji pożaru. Do kogo zwrócić się o pomoc w tego typu zagrożeniach. W odpowiedzi na te m.in. pytania pomogła naszym uczniom wiedza zdobyta podczas wycieczki do komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie.
Pierwszoklasiści mieli przyjemność z bliska zaobserwować, jak wygląda praca strażaka, obejrzeć pojazdy, którymi wyjeżdżają do wypadków, a jakimi gaszą pożary. Zobaczyć ich wyposażenie oraz niezbędne do pracy urządzenia, a także prezentację ześlizgu wykonaną przez strażaków. Mogli też przymierzyć hełm strażacki czy potrzymać strażackiego węża. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali pogadanki na temat zadań realizowanych przez PSP, sposobów alarmowania oraz zachowania się w przypadku pożaru. Uczniowie utrwalili sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer telefonu alarmowego – 112.
Gościli również w izbie tradycji pożarniczej, gdzie gromadzone są stare fotografie, sprzęt używany przed laty przez strażaków oraz wiele innych pamiątek związanych z pożarnictwem.
Strażakom dziękujemy za bardzo miłe przyjęcie i życzymy bezpiecznej służby i zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.
15.05.2015
UWAGA RODZICE NASZYCH PRZYSZŁYCH PIERWSZOKLASISTÓW
Czekamy na informacje

Rodziców naszych uczniów, którzy rozpoczynają naukę w klasie pierwszej od 1 września 2015 roku, prosimy o dostarczenie do szkoły informacji o gotowości szkolnej Waszych dzieci.
Dokument otrzymany z przedszkola, należy dostarczyć do dnia 2 czerwca br. do sekretariatu Niepublicznej Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych „ARKA”, ul. Wojsławicka 8A, pok. nr 3, w godz. 8.00-16.00.
W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 82 542 15 14.
09.05.2015
POZASZKOLNE SUKCESY UCZNIÓW ARKI
Taneczne pasje Wiktorii
Dużym sukcesem naszej uczennicy Wiktorii Skiby z klasy Ic, zakończył się udział w XIV Amatorskich Spotkaniach Tanecznych w Formie Towarzyskiej, które odbyły się 9 maja w Lubartowie. Wiktoria wraz ze swoim partnerem wytańczyła I miejsce. Oznaką zwycięstwa był złoty puchar i dyplom.
To nie jedyny taneczny sukces Wiktorii. Przed niespełna dwoma miesiącami, w turnieju „Pierwszy taneczny krok” w Lublinie, zajęła II miejsce w kategorii wiekowej 8-9 lat.
Przed Wiktorią i jej partnerem kolejny turniej. Tym razem w Międzyrzecu Podlaskim. Mamy nadzieję, że i tym razem nasza pierwszoklasistka wróci z tych zawodów z tarczą. Trzymamy kciuki i życzymy sukcesów.
Wiktoria uczęszcza do Klubu Tanecznego „Takt” Chełmskiego Domu Kultury. Swoją przygodę z tańcem rozpoczęła we wrześniu ubiegłego roku. Trenuje pod okiem Jacka Jelinka.
07.05.2015
DZIEŃ EUROPY W SZKOLE ARKA
Uczniowie z wizytą w Parlamencie Europejskim
9 maja stał się symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Wydarzenie to miało miejsce 9 maja 1950 roku. Na jego pamiątkę,
od 1985 roku, we wszystkich krajach członkowskich odbywają się rocznicowe uroczystości.
Dzień Europy świętowali również uczniowie z ARKI. Obchody rozpoczęli od multimedialnej wycieczki
po Parlamencie Europejskim. W rolę przewodnika wcieliła się pani Eliza Pietruk, wychowawczyni klasy I a. Mówiła o symbolach UE, państwach, które wchodzą w skład Wspólnoty i ich stolicach. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego na unijnej fladze jest 12 gwiazdek. Wysłuchali też „Ody do radości” z IX symfonii Ludwiga van Beethovena, która jest oficjalnym hymnem Unii.
06.05.2015
POMÓŻMY PRZEDSZKOLAKOM Z ARKI WYGRAĆ NAGRODY
Głosujmy na Ekoludka
Co można zrobić z surowców wtórnych? Prawdziwe cuda. Udowodniły to przedszkolaki z ARKI I. Placówka przystąpiła do konkursu „Nie śmiecimy, lecz tworzymy” na najciekawszą, najpiękniejszą i najbardziej ekologiczną rzeźbę z odpadów.
Młodzi rzeźbiarze do wykonania Ekoludka wykorzystali papier, metal i plastik. Czy ich praca ma szansę na wygraną? Oczywiście. A my możemy im w tym pomóc oddając swój głos na stronie:
www.ekocykl.org/konkurs-ekorzezba.Głosowanie trwa do 25 maja. Do wygrania nowoczesny tablet, ekogadżety i roczne prenumeraty czasopisma „Minilo&Aniela”.
04.05.2015
"ZUCH" W SZKOLE ARKA
Laureaci są wśród nas
To kolejne sukcesy naszych uczniów w ogólnopolskich olimpiadach przedmiotowych. Tym razem tryumfowali w konkursie „Zuch”.
Na 1601 uczestników z całego kraju biorących udział w konkursie z języka angielskiego, troje naszych uczniów: Weronika Koman z klasy Ic, Karol Łygas z klasy Ia i Łukasz Mironiuk z klasy Ib zdobyło maksymalną liczbę punktów i zajęło ex aequo pierwsze miejsce. Tytuły laureata przypadły w udziale: Marii Wójtowicz i Patrykowi Stempkowskiemu z klasy Ia, Malwinie Czarneckiej i Marcelowi Rybołowskiemu z klasy Ib oraz Kindze Konik i Lenie Laskowskiej z klasy Ic.
Sukces jest tym większy, że wszyscy nasi uczniowie, biorący udział w tym konkursie uplasowali się na miejscach od 1 do 23.
Wyniki olimpiady „Zuch” z obszarów edukacji wczesnoszkolnej, uwzględniającej elementy edukacji polonistycznej, społeczno-przyrodniczej i matematycznej również przyniosły nam wiele zadowolenia. Czworo naszych uczniów (Amelia Martyniuk, Maria Wojtowicz, Karol Łygas i Łukasz Mironiuk) zdobyło tytuł laureata, a pozostali dyplomy uznania.
W tej części konkursu w całej Polsce udział wzięło 5503 pierwszoklasistów. Uczniowie z ARKI sklasyfikowani zostali w pierwszej 60.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w kolejnych konkursach.
29.04.2015
CZTERY PORY ROKU, CZYLI DZIEŃ OTWARTY W ARCE
Przyszli pierwszoklasiści odwiedzili swoją szkołę
Kolejny w tym roku Dzień otwarty w szkole ARKA zorganizowaliśmy
29 kwietnia. Do udziału w nim zaprosiliśmy rodziców i dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w klasach I. Chcieliśmy pokazać pięcio- i sześciolatkom, jak placówka wygląda od wewnątrz, co w niej jest ciekawego i w jaki sposób można zagospodarować tu swój czas.
Hasłem przewodnim spotkania były „Cztery pory roku”. Każda z pór miała do zaproponowania naszym małym gościom inne atrakcje.
Wiosna zaprosiła dzieci do zabaw ruchowych na pokładzie ARKI. Był m.in. pojedynek na przeciąganie liny czy zabawy z chustą animacyjną.
Lato zaproponowało zajęcia z robotyki. Z tą porą roku można było również poczuć się małym odkrywcą i wykonać bardzo interesujące doświadczenia naukowe.
Zabawy z językiem obcym były domeną jesieni. Zima, wbrew powszechnemu mniemaniu, okazała się bardzo gorąca i zaprosiła dzieci na zajęcia taneczne i naukę Zumby.
W tym czasie rodzice mieli okazję porozmawiać z dyrekcją szkoły m.in.
o naszej ofercie edukacyjnej, programie oraz zajęciach dydaktycznych. Mogli też przekonać się, jak funkcjonuje szkoła oraz jak organizowana jest nauka dla najmłodszych uczniów.
Mamy nadzieję, że to nie było ostatnie nasze spotkanie. Wszyscy zobaczymy się już wkrótce.
29.04.2015
ŚWIĘTO KONSTYTUCJI W SZKOLE ARKA
3 Maja to dzień, który przez Polaków obchodzony jest z wielką radością.
W naszej szkole majowe obchody rozpoczęliśmy z kilkudniowym wyprzedzeniem. Zainaugurował je ogólnoszkolny test „ Wiem wszystko o Polsce, bo jestem Polakiem”. Uczniowie, którzy zdobyli największą liczbę punktów, reprezentowali swoje klasy w konkursie pod tym samym tytułem. O zwycięstwo rywalizowały trzy drużyny: Kinga Gorczycka, Maria Wójtowicz i Karol Łygas z klasy I a, Malwina Czarnecka, Martyna Koczułap i Izabela Rząd z klasy I b oraz Wiktoria Bartoszuk, Weronika Koman i Wiktoria Skiba z klasy I c.
Każda z drużyn musiała odpowiedzieć na 10 pytań. Poprawna odpowiedź nagradzana była jabłkiem. Najwięcej owoców zebrała reprezentacja klasy I c. Drugie miejsce wywalczyła klasa I a, a trzecią lokatę zdobyła klasa I b. Indywidualnie zwyciężyła Maria Wójtowicz, przed Weroniką Koman i Malwiną Czarnecką.
Ostatnim etapem obchodów 3 Maja była uroczysta akademia, przygotowana przez naszych pierwszaków pod kierunkiem Pani Małgorzaty Łuć. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt.: „Witaj maj, 3 maj”, którego głównym przesłaniem była myśl, że trzeba pamiętać o przeszłości, by móc mądrze budować przyszłość.
Honorowymi gośćmi naszej uroczystości byli członkowie Szwadronu Rekonstrukcyjnego Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej. Artystyczne popisy uczniów oklaskiwali też ich młodsi koledzy z przedszkoli ARKA I i ARKA II.
28.04.2015
KONFERENCJA W SZKOLE ARKA
To był strzał w dziesiątkę. Mowa o konferencji „Inspirowanie i wspieranie – zadania współczesnej edukacji”, która miała miejsce w naszej szkole 28 kwietnia br.
Dotyczyła przygotowania dzieci 5-6 letnich do edukacji wczesnoszkolnej oraz dostosowania systemu opieki, kształcenia i wychowania we wczesnym okresie rozwoju do dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości.
Honorowy patronat nad konferencją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Z zaproszenia skorzystało blisko 100 osób, w tym nauczyciele, rodzice, przedstawiciele jednostek prowadzących placówki oświatowe. Do udziału w konferencji zachęciła ich zarówno tematyka, jak też osoby, które udało nam się zaprosić do wygłoszenia referatów. A byli to wybitni specjaliści w swojej dziedzinie m.in. Emilia Różycka, Naczelnik Wydziału Organizacji Kształcenia Ogólnego MEN, Hubert Rząsowski, zastępca Dyrektora Departamentu Wdrażania EFS Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Anna Szczepińska - Lubelska Wicekurator Oświaty, dr Ryszarda Bernacka, z Instytutu Psychologii UMCS oraz Joanna Kraczkowska i Ewa Lipska z Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Chełmie.
Wygłoszone przez naszych gości referaty spotkały się z bardzo dobrym odbiorem słuchaczy. Konferencja zainteresowała też media.
Pisali o nas…

Nie tylko o szkole
O sześciolatkach w szkole, rozwoju edukacji, czy też rządowych programach wspierania szkół dyskutowano podczas wczorajszej konferencji „Inspirowanie i wspieranie – zadania współczesnej edukacji”.
Organizatorem spotkania była Niepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych ARKA.
– Skoncentrowaliśmy się na problemach związanych z przygotowaniem dzieci 5-6 letnich do edukacji wczesnoszkolnej oraz dostosowaniu systemu opieki, kształcenia i wychowania do zmieniających się czasów – mówi Anna Łopąg, dyrektor ARKI.
Konferencja była adresowana do nauczycieli, wychowawców i pracowników placówek oświatowych, ale też do rodziców dzieci, które we wrześniu pójdą do szkoły. Dlatego też jeden z referatów koncentrował się na praktycznych wskazówkach dla mam przyszłych pierwszoklasistów. (bar)


6-latki do szkoły. W Chełmie odbyła się konferencja
6-latki do szkoły - to hasło pojawia się coraz częściej. Równie często rozpoczyna się dyskusja na ten temat. Dlatego też zorganizowano konferencję w Chełmie. Była to konferencja metodyczna nt.” Inspirowanie i wspieranie – zadania współczesnej edukacji” z udziałem nauczycieli, samorządowców z Chełma i powiatu chełmskiego oraz zaproszonych gości, odbyła się 28 kwietnia w Chełmie.
Organizatorem konferencji była Niepubliczna Integracyjna Szkoła Podstawowa Nowoczesnych Technologii i Języków Obcych ARKA.
6-latki do szkoły - czego dotyczyła konferencja?
Konferencja w głównej mierze miała na celu wspomóc nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej w metodycznym działaniu na rzecz dziecka sześcioletniego. Spotkanie było próbą odpowiedzi na wyzwania i problemy związane ze startem szkolnym sześciolatków.
- Nauczyciele i rodzice mają nadal wiele obaw, my także, dlatego zastanawiamy się, jak wyposażyć rodziców i nauczycieli w umiejętność radzenia sobie z zagrożeniami – mówiła Emilia Różycka, naczelnik Wydziału Organizacji Kształcenia Ogólnego z Ministerstwa Edukacji Narodowej. - Wobec mnożących się problemów, wątpliwości i sprzecznych stanowisk w tej kwestii, istnieje konieczność szkolenia nauczycieli oraz pedagogizacji rodziców – uświadamiania zarówno wszelkich zagrożeń oraz zalet i szans związanych ze szkolnym startem sześciolatków.
6-latki do szkoły - nauczyciele nie mogą zadawać im dużo prac domowych!
Jak podkreślała naczelnik Emilia Różycka ważną sprawa jest zmiana mentalności nauczycieli, żeby nie zadawali sześciolatkom zbyt dużo zadań domowych, a starali się jak najwięcej wiedzy przekazać w szkole. Ewentualne zadania domowe dzieci mogą rozwiązać po zajęciach, kiedy przebywają w szkolnej świetlicy.
Szeroki wybór referatów przedstawiony przez doradców metodycznych w dużym stopniu przybliżył nauczycielom najistotniejsze propozycje programowe oraz sposoby ich efektywnej realizacji. Chociaż z pewnością nie wszystkie wątpliwości zostały rozwiane. JM
28.04.2015
ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ W SZKOLE ARKA

22.04.2015
DZIEŃ ZIEMI W SZKOLE ARKA
Uczniowie sprzątali las
Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie
w 192 krajach. W tym roku poświęcony jest promocji odnawialnych źródeł energii i odbywa się pod hasłem „Z energią zmieńmy źródła”.
Szkoła ARKA również włączyła się w obchody Dnia Ziemi. Jednym z elementów tych działań była wycieczka do lasu Borek. Uczniowie rozpoznawali wiosenne kwiaty, drzewa, słuchali śpiewu ptaków. Zrobili też coś bardzo pożytecznego, a mianowicie uporządkowali pobocza leśnych ścieżek. W sumie uzbierali aż trzy worki śmieci.
Wcześniej obejrzeli prezentację multimedialną, której celem było uświadomienie uczniom źródeł zagrożeń środowiska naturalnego oraz możliwości walki z tymi zagrożeniami, a także konieczności ochrony środowiska przyrodniczego. Brali też udział w quizie poświęconym tej tematyce.